Conference tournament schedule

Updated: March 12, 2006, 4:42 PM ET
ESPN.com news services

Conference tournaments opened as early as Feb. 28 as teams around the country vie for an automatic bid to the NCAA Tournament. For conference tournament schedules and results, click on the league name listed below (the 2006 champion clinches each league's automatic bid):

CONFERENCE TOURNAMENT SCHEDULE
CONFERENCE DATES SITE 2006 CHAMP
America East March 9-12 West Hartford, Conn. Hartford
ACC March 2-5 Greensboro, N.C. North Carolina
Atlantic Sun March 9-11 Dothan, Ala. Florida Atlantic
Atlantic 10* March 3-6 Philadelphia, Pa. Temple
Big East* March 4-7 Hartford, Conn. Connecticut
Big Sky March 9-11 Reg-season champ Northern Arizona
Big South March 7, 10-11 Reg-season champ Liberty
Big Ten* March 2-6 Indianapolis, Ind. Ohio State
Big 12 March 7-9, 11 Dallas, Texas Oklahoma
Big West March 8-11 Anaheim, Calif. UC Riverside
Colonial March 8-11 Fairfax, Va. Old Dominion
Conference USA* March 2-5 Dallas, Texas Tulsa
Horizon Feb. 28, March 2, 5-6 Highest seed left UW-Milwaukee
Ivy^     Dartmouth
Metro Atlantic March 2-5 Albany, N.Y. Marist
Mid-American March 4, 8, 10-11 Cleveland, Ohio Bowling Green
Mid-Continent March 4-7 Tulsa, Okla. Oakland (Mich.)
Mid-Eastern March 6-11 Raleigh, N.C. Coppin State
Missouri Valley March 9-12 Springfield, Mo.  
Mountain West March 7-11 Denver, Colo. Utah
Northeast March 4, 7, 11 Highest seed left Sacred Heart
Ohio Valley Feb. 28, March 3-4 Nashville, Tenn. SE Missouri St.
Pac-10 March 3-6 San Jose, Calif. UCLA
Patriot March 2, 4, 8 Highest seed left Army
SEC* March 2-5 North Little Rock, Ark. Tennessee
Southern March 2-5 Charleston, S.C. Chattanooga
Southland March 6, 8, 11 Highest seed left Stephen F. Austin
SWAC March 8, 10-11 Birmingham, Ala. Southern
Sun Belt March 2-7 Murfreesboro, Tenn. Middle Tennessee
West Coast March 2, 4-5 Spokane, Wash. Pepperdine
WAC March 7-8, 10-11 Reno, Nev. Louisiana Tech
^ The Ivy League does not conduct a postseason tournament; the regular-season champ receives the automatic bid.
* Conference tournament final to air on ESPN2

(All tipoffs ET)

AMERICA EAST
At Chase Arena at Reich Family Pavilion
West Hartford, Conn.
First Round
Thursday, March 9

Game 1 - (8) Maine 73, (9) Albany 56
Quarterfinals
Friday, March 10

Game 2 - (2) Stony Brook 59, (7) Vermont 52
Game 3 - (3) Boston University 66, (6) New Hampshire 60
Game 4 - (1) Hartford 58, (8) Maine 35
Game 5 - (4) Binghamton 72, (5) Md.-Baltimore County 66
Semifinals
Saturday, March 11

Game 6 -
(3) Boston University 76, (2) Stony Brook 74, OT
Game 7 - (1) Hartford 57, (4) Binghamton 46
Championship
Sunday, March 12
(1) Hartford 75, (3) Boston University 56

ACC
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
First Round
Thursday, March 2

Game 1 -
(9) Virginia 57, (8) Boston College 54
Game 2 - (5) N.C. State 67, (12) Clemson 53
Game 3 - (7) Virginia Tech 73, (10) Wake Forest 60
Game 4 - (11) Georgia Tech 79, Miami 62
Quarterfinals
Friday, March 3

Game 5 - (1) North Carolina 82, (9) Virginia 56
Game 6 - (5) N.C. State 64, (4) Florida St 60
Game 7 - (2) Duke 69, (7) Virginia Tech 56
Game 8 - (3) Maryland 71, (11) Georgia Tech 66
Semifinals
Saturday, March 4

(1) North Carolina 90, (5) N.C. State 69
(3) Maryland 78, (2) Duke 70
Championship
Sunday, March 5

(1) North Carolina 91, (3) Maryland 80

ATLANTIC SUN
At Dothan Civic Center
Dothan, Ala.
Quarterfinals
Thursday, March 9

Game 1 - (1) Belmont 63, (8) Stetson 49
Game 2 - (2) Florida Atlantic 74, (7) Jacksonville 61
Game 3 - (6) Mercer 59, (3) East Tennessee State 56 OT
Game 4 - (4) Campbell 71, (5) Campbell 65
Semifinals
Friday, March 10

Game 5 - (4) Gardner-Webb 72, (1) Belmont 60
Game 6 - (2) Florida Atlantic 70, (6) Mercer 65
Championship
Saturday, March 11

(2) Florida Atlantic 74, (4) Gardner-Webb 63

ATLANTIC 10
At SJU Alumni Memorial Fieldhouse
Philadelphia
First Round
Friday, March 3

Game 1 - (9) Richmond 60, (8) La Salle 53
Game 2 - (5) Saint Joseph's 54, (12) Fordham 43
Game 3 - (10) Duquesne 56, (7) Massachusetts 51
Game 4 - (6) Dayton 71, (11) Rhode Island 63
Quarterfinals
Saturday, March 4

Game 5 - (1) George Washington 61, (9) Richmond 51
Game 6 - (5) St. Joseph's 70, (4) Xavier 67
Game 7 - (10) Duquesne 56, (2) Charlotte 45
Game 8 -
(3) Temple 70, (6) Dayton 55
Semifinals
Sunday, March 5

Game 9 - (1) George Washington 53, (5) St. Joseph's 51
Game 10 - (3) Temple 76, (10) Duquesne 63
Championship
Monday, March 6

(3) Temple 59, (1) George Washington 54

BIG EAST
At Hartford Civic Center
Hartford, Conn.
First Round
Saturday, March 4

Game 1 - (12) West Virginia 54, (5) Louisville 45
Game 2 - (8) Villanova 68, (9) Marquette 46
Game 3 - (10) Notre Dame 73, (7) South Florida 66
Game 4 - (6) Pittsburgh 64, (11) Cincinnati 63
Quarterfinals
Sunday, March 5

Game 5 - (12) West Virginia 55, (4) St. John's 49
Game 6 -
(1) Rutgers 60, (8) Villanova 37
Game 7 - (2) Connecticut 71, (10) Notre Dame 60
Game 8 - (3) DePaul 69, (6) Pittsburgh 46
Semifinals
Monday, March 6

(12) West Virginia 56, (1) Rutgers 40
(2) Connecticut 69, (3) DePaul 57
Championship
Tuesday, March 7

(2) Connecticut 50, (12) West Virginia 44

BIG SKY
At Reed Gym
Pocatello, Idaho
First Round
Thursday, March 9

Game 1 - (3) Northern Arizona 80, (6) Portland State 68
Game 2 - (5) Weber State 74, (4) Eastern Washington 69
Semifinals
Friday, March 10

Game 3 - (3) Northern Arizona 73, (2) Montana 63
Game 4 - (5) Weber State 71, (1) Idaho State 70
Championship
Saturday, March 11

(3) Northern Arizona 74, (5) Weber State 59

BIG SOUTH
Quarterfinals
Tuesday, March 7

Game 1 - (1) Liberty 62, (8) Charleston Southern 46
Game 2 - (4) Winthrop 55, (5) Radford 44
Game 3 - (2) High Point 100, (7) UNC Asheville 89
Game 4 - (3) Coastal Carolina 50, (6) Birmingham-Southern 35
At campus of regular-season champion
Semifinals
Friday, March 10

Game 5 - (1) Liberty 53, (4) Winthrop 45
Game 6 - (2) High Point 65, (3) Coastal Carolina 61
Championship
Saturday, March 11

(1) Liberty 53, (2) High Point 50

BIG TEN
At Conseco Fieldhouse
Indianapolis
First Round
Thursday, March 2

Game 1 - (8) Penn State 80, (9) Wisconsin 73
Game 2 - (7) Illinois 60, (10) Northwestern 49
Game 3 - (6) Indiana 68, (11) Michigan 52
Quarterfinals
Friday, March 3

Game 4 -
(1) Ohio State 64, (8) Penn State 46
Game 5 - (4) Michigan State 79, (5) Iowa 58
Game 6 - (2) Purdue 68, (7) Illinois 57
Game 7 - (6) (6) Indiana 61, (3) Minnesota 46
Semifinals
Sunday, March 5

Game 8 - (1) Ohio St 68, (4) Michigan State 64
Game 9 - (2) Purdue 67, (6) Indiana 41
Championship
Monday, March 6

(1) Ohio State 63, (2) Purdue 60

BIG 12
At Reunion Arena
Dallas
First Round
Tuesday, March 7

Game 1 - (9) Iowa State 72, (8) Texas 68
Game 2 - (5) Texas Tech 61, (12) Oklahoma State 42
Game 3 - (7) Kansas State 72, (10) Kansas 52
Game 4 - (6) Nebraska 67, (11) Colorado 59
Quarterfinals
Wednesday, March 8
Game 5 -
(1) Oklahoma 78, (9) Iowa State 74
Game 6 - (4) Missouri 81, (5) Texas Tech 75
Game 7 - (2) Baylor 79, (7) Kansas State 74 (OT)
Game 8 - (3) Texas A&M 73, (6) Nebraska 64
Semifinals
Thursday, March 9
Game 9 - (1) Oklahoma 75, (4) Missouri 54
Game 10 - (2) Baylor 53, (3) Texas A&M 52
Championship
Saturday, March 11
(1) Oklahoma 72, (2) Baylor 61

BIG WEST
At Anaheim Convention Center Arena
Anaheim, Calif.
First Round
Wednesday, March 8

Game 1 - (5) Cal Poly 94, (8) Pacific 67
Game 2 - (7) Cal State Northridge 66, (6) UC Irvine 64
Second Round
Thursday, March 9
Game 3 - (7) Cal State Northridge 74, (3) Cal State Fullerton 70
Game 4 - (4) UC Riverside 73, (5) Cal Poly 63
Semifinals
Friday, March 10
Game 5 - (1) UC Santa Barbara 66, (7) Cal State Northridge 61
Game 6 - (4) UC Riverside 57, (2) Long Beach State 49
Championship
Saturday, March 11

(4) UC Riverside 59, (1) UC Santa Barbara 58

COLONIAL ATHLETIC ASSOCIATION
At Patriot Center
Fairfax, Va.
First Round
Wednesday, March 8
Game 1 - (7) Drexel 61, (10) Towson 46
Game 2 - (11) Northeastern 63,. (6) UNC Wilmington 54
Game 3 - (12) Georgia State 81, (5) William & Mary 66
Game 4 - (8) George Mason 74, (9) Va Commonwealth 60
Quarterfinals
Thursday, March 9
Game 5 - (2) James Madison 53, (7) Drexel 51 OT
Game 6 - (3) Delaware 55, (11) Northeastern 45
Game 7 - (4) Hofstra 86, (12) Georgia State 77
Game 8 - (1) Old Dominion 66, (8) George Mason 50
Semifinals
Friday, March 10
Game 9 - (2) James Madison 61, (3) Delaware 59
Game 10 - (1) Old Dominion 94, (4) Hofstra 73
Championship
Saturday, March 11
(1) Old Dominion 58, (2) James Madison 54

CONFERENCE USA
At Moody Coliseum
Dallas, Texas
First Round
Thursday, March 2

Game 1 - (8) East Carolina 47, (9) Alabama-Birmingham 46
Game 2 - (5) Marshall 80, (12) Memphis 73
Game 3 - (7) Houston 57, (10) UTEP 40
Game 4 - (6) Tulane 69, (11) UCF 52
Quarterfinals
Friday, March 3

Game 5 - (1) Tulsa 77, (8) East Carolina 60
Game 6 - (4) Southern Miss 60, (5) Marshall 58
Game 7 - (2) Rice 79, (7) Houston 64
Game 8 - (3) SMU 86, (6) Tulane 84 (3OT)
Semifinals
Saturday, March 4

Game 9 - (1) Tulsa 81, (4) Southern Miss. 68
Game 10 - (2) Rice 57, (3) SMU, 52
Championship
Sunday, March 5

(1) Tulsa 55, (2) Rice 52

HORIZON LEAGUE
First Round
Tuesday, Feb. 28

Game 1 - (8) Loyola of Chicago 85, (9) Cleveland State 82 OT
Wednesday, March 1
Game 3 - (4) Butler 58, (5) Detroit 45
Quarterfinals
Thursday, March 2

Game 2 - (1) Wisconsin-Milwaukee 76, (8) Loyola of Chicago 56
Game 4 - (3) Illinois-Chicago 80, (6) Wright State 78, OT
Game 5 - (2) Wisconsin-Green Bay 63, (7) Youngstown State 53
At The Beeghley Center
Youngstown, Ohio
(Or highest-remaining seed if YSU doesn't advance)
Semifinals
Sunday, March 5

(1) Wisconsin-Milwaukee 58, (4) Butler 57
(3) Illinois-Chicago 74, (2) Wisc-Green Bay 62
Championship
Monday, March 6

(1) Wisconsin-Milwaukee 71, (3) Illinois-Chicago 63

METRO ATLANTIC ATHLETIC CONFERENCE
At Pepsi Arena
Albany, N.Y.
First Round
Thursday, March 2

Game 1 - Niagara 65, Saint Peter's 59
Game 2 - (8) Fairfield 60, (7) Siena 59 OT
Game 3 - (6) Manhattan 89, (9) Rider 52
Second Round
Friday, March 3

Game 4 - Iona 72, Niagara 57
Game 5 - (2) Canisius 60, (8) Fairfield 55
Game 6 - (3) Loyola (Md.) 66, Manhattan 57
Semifinals
Saturday, March 4

Game 7 - (1) Marist 60, (4) Iona 59
Game 8 - (3) Loyola Md 76, (2) Canisius 66
Championship
Sunday, March 5

(1) Marist 68, (3) Loyola (Md.) 57

MID-AMERICAN
First Round
Saturday, March 4

Game 1 - (W6) Toledo 70, (E3) Buffalo 58
Game 2 - (E4) Ohio 74, (W5) Central Michigan 57
Game 3 - (W4) Northern Illinois 73, (E5) Miami (Ohio) 65
Game 4 - (W3) Ball State 71, (E6) Akron 46
At The Quicken Loans Arena
Cleveland
Quarterfinals
Wednesday, March 8

Game 5 - (W1) Eastern Michigan 76, (E4) Ohio 66
Game 6 - (E2) Kent State 69, (W3) Ball State 52
Game 7 -
(E1) Bowling Green 73, (W4) Northern Illinois 61
Game 8 - (W6) Toledo 64, (W2) Western Michigan 59
Semifinals
Friday, March 10

Game 9 - (E2) Kent State 70, (W1) Eastern Michigan 56
Game 10 - (E1) Bowling Green 68, (W6) Toledo 46
Championship
Saturday, March 11

(E1) Bowling Green 64, (E2) Kent State 39

MID-CONTINENT
At John Q. Hammons Arena
Tulsa, Okla.
First Round
Saturday, March 4

Game 1 - (1) Western Illinois 50, (8) Southern Utah 37
Game 2 - (2) IUPUI 51, (7) Chicago St 40
Quarterfinals
Sunday, March 5

Game 3 - (4) Valparaiso 69, (5) UMKC 48
Game 4 - (6) Oakland 50, (3) Oral Roberts 37
Semifinals
Monday, March 6

Game 5 - (1) Western Illinois 57, (4) Valparaiso 40
Game 6 - (6) Oakland 66, (2) IUPUI 54
Championship
Tuesday, March 7

(6) Oakland, Mich. 65, (1) Western Illinois 56

MID-EASTERN ATHLETIC CONFERENCE
At RBC Center
Raleigh, N.C.
First Round
Tuesday, March 7

Game 1 - (7) Florida A&M 62, Morgan State 44
Game 2 - (8) Hampton 65, (9) Norfolk State 60
Game 3 - (11) Bethune-Cookman 68, (6) North Carolina A&T 48
Quarterfinals
Wednesday, March 8
Game 4 - (1) Coppin State 70, (8) Hampton 57
Game 5 - (2) Delaware State 55, (7) Florida A&M 44
Thursday, March 9
Game 6 - (3) Maryland-Eastern Shore 51, (11) Bethune-Cookman 41
Game 7 - (4) Howard 71, (5) South Carolina State 69
Semifinals
Friday, March 10
Game 8 - (1) Coppin State 65, (4) Howard 52
Game 9 - (2) Delaware State 66, (3) Maryland-Eastern Shore 53
Championship
Saturday, March 11

(1) Coppin State 46, (2) Delaware State 36

MISSOURI VALLEY CONFERENCE
At The Hammons Student Center
Springfield, Mo.
First Round
Thursday, March 9

Game 1 - (9) Creighton 54, (8) Southern Illinois 51
Game 2 - (7) Missouri State 69, (10) Bradley 64
Quarterfinals
Friday, March 10

Game 3 - (1) Indiana State 73, (9) Creighton 51
Game 4 - (4) Evansville 77, (5) Wichita State 73
Game 5 - (7) Missouri State 78, (2) Drake 62
Game 6 - (3) Northern Iowa 70, (6) Illinois State 62
Semifinals
Saturday, March 11

Game 7 -
(1) Indiana State 81, (4) Evansville 65
Game 8 - (7) Missouri State 62, (3) Northern Iowa 59
Championship
Sunday, March 12

(1) Indiana State vs. (7) Missouri State, 4 p.m.

MOUNTAIN WEST CONFERENCE
At Pepsi Center
Denver, Colo.
First Round
Tuesday, March 7
Game 1 - (8) Colorado St 69, (9) San Diego St 58
Quarterfinals
Wednesday, March 8

Game 2 -
(2) Utah 67, (7) Air Force 47
Game 3 - (6) UNLV 57, (3) New Mexico 45
Game 4 - (1) Brigham Young 65, (8) Colorado State 45
Game 5 - (4) TCU 63, (5) Wyoming 55
Semifinals
Friday, March 10

Game 6 - (2) Utah 61, (6) UNLV 45
Game 7 - (1) Brigham Young 63, (4) TCU 53
Championship
Saturday, March 11
(2) Utah 84, (1) Brigham Young 60

NORTHEAST
At campus of the higher seed
Quarterfinals
Saturday, March 4

Game 1 - (2) Quinnipiac 68, (7) Central Connecticut St. 64
Game 2 - (1) Sacred Heart 83, (8) Fairleigh Dickinson 55
Game 3 - (5) Long Island 80, (4) Monmouth 68
Game 4 - (3) Robert Morris 65, Mount St. Mary's 56
Semifinals
Tuesday, March 7

Game 5 - (1) Sacred Heart 64, (5) Long Island 50
Game 6 - (2) Quinnipiac 58, (3) Robert Morris 46
Championship
Saturday, March 11

(1) Sacred Heart 69, (2) Quinnipiac 65

OHIO VALLEY
At campus sites of the higher seeds
Quarterfinals
Tuesday, February 28

Game 1 - (1) Tennessee Tech 83, (8) Eastern Illinois 69
Game 2 - (5) Morehead St 81, (4) Austin Peay 78 OT
Game 3 - (2) Southeast Missouri 80, (7) Murray St 49
Game 4 - (3) Samford 58, (6) Jacksonville St 56
At Gaylord Entertainment Center
Nashville, Tenn.

Semifinals
Friday, March 3

Semifinal Game 1 - (1) Tennessee Tech 80, (5) Morehead St. 66
Semifinal Game 2 - (2) Southeast Missouri 59, (3) Samford 52
Championship
Saturday, March 4

(2) Southeast Missouri 71, (1) Tennessee Tech 50

PAC-10
All games at HP Pavilion
San Jose, Calif.
First Round
Friday, March 3
Game 1 - (7) Oregon St 77, (10) Washington St 38
Game 2 - (9) Arizona 64, (8) Oregon 57
Quarterfinals
Saturday, March 4
Game 3 - (3) UCLA 80, (6) California 63
Game 4 -
(2) Arizona St 74, (7) Oregon St 66
Game 5 - (1) Stanford 77, (9) Arizona 50
Game 6 - (5) USC 70 vs. (4) Washington 67
Semifinals
Sunday, March 5
Game 6 - (3) UCLA 60, (2) Arizona State 59
Game 7 - (1) Stanford 73, (5) USC 44
Championship
Monday, March 6
(3) UCLA 85, (1) Stanford 76, OT

PATRIOT LEAGUE
All games held at No. 1 and No. 2 seeds
Quarterfinals
Thursday, March 2

Game 1 - (1) Army 74, (8) Lafayette 55
Game 2 - (5) Colgate 60, (4) Navy 55
Game 3 - (2) Holy Cross 57, (7) American 49
Game 4 - (3) Bucknell 64, (6) Lehigh 54
Semifinals
Saturday, March 4

(1) Army 73, (5) Colgate 55
(2) Holy Cross 68, (3) Bucknell 64
At highest remaining seed
Championship
Wednesday, March 8

(1) Army 69, (2) Holy Cross 68

SEC
At ALLTEL Arena
North Little Rock, Ark.
First Round
Thursday, March 2

Game 1 - Mississippi 94, Arkansas 64
Game 2 - (10) Auburn 64, (7) South Carolina 48
Game 3 - (5) Florida 98, (12) Mississippi State 83
Game 4 - (6) Vanderbilt 84, (11) Alabama 62
Quarterfinals
Friday, March 3
Game 5 -
(1) LSU 91, (8) Ole Miss 73
Game 6 - (2) Tennessee 68, (10) Auburn 33
Game 7 - (4) Kentucky 88, (5) Florida 70
Game 8 - (3) Georgia 69, (6) Vanderbilt 47
Semifinals
Saturday, March 4
Game 9 - (1) LSU 79, (4) Kentucky 52
Game 10 - (2) Tennessee 89, (3) Georgia 79
Championship
Sunday, March 5

(2) Tennessee 63, (1) LSU 62

SOUTHERN
At McAlister Field House
Charleston, S.C.
First Round
Thursday, March 2

Game 1 - (9) Furman 66, (8) College of Charleston 63
Game 2 - (7) Georgia Southern 77, (10) Wofford 66
Quarterfinals
Friday, March 3

Game 3 - (5) Western Carolina 80, (4) Appalachian State 71
Game 4 - (1) Chattanooga 70, (9) Furman 51
Game 5 - (2) UNC-Greensboro 68, (7) Georgia Southern 58
Game 6 - (3) Davidson 55, (6) Elon 53
At North Charleston Coliseum
North Charleston, S.C.
Semifinals
Saturday, March 4

Game 7 - (1) Chattanooga 77, (5) Western Carolina 73
Game 8 - (2) UNC-Greensboro 69, (3) Davidson 58
Championship
Sunday, March 5

(1) Chattanooga 91, (2) UNC Greensboro 79

SOUTHLAND
First Round
Monday, March 6

Game 1 - (5) Louisiana-Monroe 72, (4) Texas State 56
Game 2 - (3) Texas-San Antonio 61, (6) Southeastern Louisiana 46
Game 3 - (2) Texas-Arlington 71, (7) McNeese State 43
Game 4 - (1) Stephen F. Austin 54, (8) Lamar 53
Semifinals
Wednesday, March 8

Game 1 - (1) Stephen F. Austin 72, (5) Louisiana-Monroe 71 (OT)
Game 2 - (3) Texas-San Antonio 76, (2) Texas-Arlington 75 (3OT)
Championship
Saturday, March 11
(1) Stephen F. Austin 56, (3) Texas-San Antonio 48

SOUTHWESTERN ATHLETIC CONFERENCE
At Birmingham-Jefferson Convention Complex Arena
Birmingham, Ala.
Quarterfinals
Wednesday, March 8

Game 1 - (4) Alabama State 57, (4) Alcorn State 45
Game 2 - (6) Alabama A&M 64, (3) Mississippi Valley State 59
Game 3 - (2) Southern 84, (7) Grambling State 76
Game 4 - (1) Jackson St 56, (8) Ark Pine Bluff 55
Semifinals
Friday, March 10

Game 5 - (2) Southern 58, (6) Alabama A&M 55
Game 6 - (4) Alabama State 67, (1) Jackson State 57
Championship
Saturday, March 11

(2) Southern 61, (4) Alabama State 58

SUN BELT
At The Murphy Center
Murfreesboro, Tenn.
First Round
Thursday, March 2

Game 1 - South Alabama 48, Arkansas-Little Rock 34
Game 2 - Arkansas State 68, Troy 62
Game 3 - Florida International 69, New Orleans 46
Quarterfinals
Saturday, March 4

Game 4 - (E2) Middle Tennessee 84, (W3) Louisiana-Lafayette 58
Game 5 - (E1) Western Kentucky 83, (W4) South Alabama 68
Game 6 - (E4) Arkansas State 78, (W1) North Texas 62
Game 7 - Florida International 68, (W2) Denver 59
Semifinals
Monday, March 6
Game 8 - (E2) Middle Tennessee 90, (E4) Arkansas State 64
Game 9 - (E1) Western Kentucky 66, (E3) Florida Intl 58
Championship
Tuesday, March 7

(E2) Middle Tenn 84, (E1) Western Kentucky 73

WEST COAST
At The McCarthy Athletic Center
Spokane, Wash.
First Round
Thursday, March 2

Game 1 - (3) Loyola Marymount 61, (6) San Diego 56
Game 2 - (4) Pepperdine 70, (5) Saint Mary's (Calif.) 58
Game 3 - (1) Santa Clara 83, (8) Portland 77
Game 4 - (7) San Francisco 75, (2) Gonzaga 67
Semifinals
Saturday, March 4

Game 5 - (4) Pepperdine 59, (3) Loyola Marymount 58
Game 6 - (1) Santa Clara 75, (7) San Francisco 65 OT
Championship
Sunday, March 5
(4) Pepperdine 71, (1) Santa Clara 67

WESTERN ATHLETIC
At Lawlor Events Center
Reno, Nev.
First Round
Tuesday, March 7

Game 1 - (8) Idaho 70, (9) Utah St 59
Quarterfinals
Wednesday, March 8
Game 2 -
(6) Boise State 72, (3) Hawaii 63
Game 3 - (7) New Mexico State 74, (2) Fresno State 66
Game 4 - (5) Nevada 76, (4) San Jose St 61
Game 5 - (1) Louisiana Tech 80, (8) Idaho 57
Semifinals
Friday, March 10
Game 6 - (7) New Mexico State 60, (6) Boise State 59
Game 7 - (1) Louisiana Tech 69, (5) Nevada 60
Championship
Saturday, March 11
(1) Louisiana Tech 63, (7) New Mexico State 39

ALSO SEE